גלילת

פרלקס

logo

Parallax scrolling

גלילת פרלקס היא טכנולוגיה חדשנית לעיצוב אתרי אינטרנט, שבו מרכיבים שונים של הדף המוצג בדפדפן נעים במהירות שונה תוך כדי גלילת הדף כלפי מטה. בדרך כלל, הרקע של האתר נע לאט יותר מאשר התוכן, והדבר מקנה תחושה של עומק בדו-מימד.

מהו פרלקס

תופעת הפרלקס (היסט) עוסקת בשינוי מיקומו היחסי של העצם שמעניין אותנו ביחס לעצמים אחרים, כשאנו עוברים לתצפת מנקודה אחת לשנייה. ככל שהעצם קרוב אלינו, השינוי יראה גדול יותר. קל לראות את התופעה בתנועה: כשאנחנו נוסעים במכונית ורואים מרחוק הרים, נוכל לשים לב שעצמים קרובים כמו עצים ועמודי חשמל חולפים על פנינו במהירות, לעומת ההרים שזזים לאט יותר.

משחקי דו-מימד שפותחו החל משנות השמונים השתמשו בתופעה זו ליצור אשליית עומק: תנועת עצמים ברקע היא איטית מזו של העצמים המרכזיים הניצבים בחזית. לצורך ההדגמה ליחצו כאן כדי לבטל או להחזיר את הפרלקס.

לצורך ההדגמה ליחצו כאן כדי לבטל או להחזיר את הפרלקס.

רעיונות דומים חלים על עיצוב אתרים הנעזרים בפרלקס. בדרך כלל, הרקע של דף נשאר סטטי יחסית לשאר החלקים שנעים, מה שמעניק תחושה של תלת-מימד. בנוסף, כאשר רקעים מתחלפים, זה נראה לעין כאילו שכבת נייר אחת נחתכה, ומתחתיה מופיעה שכבה חדשה. שיטה זו מאפשרת פיתוח יישומים יצירתיים, למשל באתרים המציעים טיולים מרהיבים